OFFSETUJEME CO₂


Revitalizace školní přírodní Zahrady radosti ZŠ Bezno

Revitalizace školní přírodní Zahrady radosti ZŠ Bezno

Celkem CO2:10,8 t CO2
Hodnota projektu:51 920 CZK
Zbývá k financování: 0 CZK
Cena za 1 tunu CO2:4 825,28 CZK/t CO2
Projekt bude brzy realizován.

Popis projektu


Unikátní projekt v programu OFFSETUJEME CO2, kterých bychom do budoucna chtěli zařadit více. Jedná se o revitalizaci školní přírodní zahrady pro ZŠ a MŠ Václava Vaňka v Beznu v okrese Mladá Boleslav, Středočeský kraj. Škola doplní a obohatí školní zahradu o ovocné a medonosné stromy a keře, trvalky a léčivé rostliny. K tomu přetvoří střechu zahradního altánu na zelenou. Nové stromy pomohou k zachycení emisí oxidu uhličitého, nicméně přínos celé zahrady je mnohem širší a komplexnější. Přispěje ke zvýšení biodiverzity, zlepšení mikroklimatu v okolí školy, ale také ke zpříjemnění prostředí areálu školy pro žáky a učitele. Zároveň je zahrada využívána k didaktickým účelům na 1. i 2. stupni ZŠ pro badatelskou výuku, učení venku, pozorování, pokusy, laboratorní práce a využívání přírodních materiálů ve výuce. V neposlední řadě také pomáhá upevňovat vztah žáků k přírodě.

Realizace a následná péče


Revitalizace bude realizována v areálu školy na pozemku č. 71/1, k.ú. Bezno, jehož vlastníkem je Městys Bezno. Celkem bude vysazeno 7 ovocných stromů, a to 2x jabloň, 2x hrušeň, 1x švestka, 1x třešeň a 1x nashi, dále 20 keřů – rybízy, angrešty, josty a lísky. K tomu bude doplněn živý plot v podobě 40 kusů dřevin – muchovníky, rakytníky, zimolezy, aronie, dříny, černé bezy, medonosné keře (Buddleja) a 100 trvalek a léčivek. Na zelenou střechu se použijí suchomilné rozchodníky, netřesky, kostřavy v celkovém počtu 50 kusů.

Realizace se chopí sami žáci a vyučující vlastními silami. Ti také budou o zahradu pečovat v dalších letech, stejně, jako tomu bylo doposud. U žáků se tím utvářejí pracovní návyky, posiluje se pocit zodpovědnosti. Učí se, jak fungují vztahy v přírodě a jaká péče je potřebná k tomu, aby se respektovaly přírodní zákonitosti a zvyšovala se biodiverzita zahrady.

O základní škole


ZŠ a MŠ Václava Vaňka, Bezno je zapojená do programu Ekoškola (www.ekoskola.cz) a také se jako jedna z prvních škol statečně zapojila do projektu Dekarbonizace škol, kterou CI2, o. p. s. zpracovává pro Ministerstvo životního prostředí.

Donor


Donorem projektu je dopravce Leo Express, který byl zároveň iniciátorem myšlenky podpořit rozvoj a ozdravení školních zahrad a areálů.

Investor: ZŠ a MŠ Václava Vaňka, Bezno

Rok realizace: 2024

Doba trvání: 50 let

Poloha: 50° 22' 8.5771"N, 14° 47' 48.9530"E